Gyzd Cup 2021

12

týmů

38

zápasů

150

litrů piva

Medailisté

Video z minulého ročníku

Gyzd cup 2021 – výsledky

1. místo

Mokrý banditi

2. Místo: IBK Aces

2. místo

IBK Aces

3. Místo: FBC Hlučín

3. místo

FBC Hlučín

Základní skupiny

Playoff

Tabulka střelců:

O Gyzd Cupu

Jaký byl první ročník?

První ročník florbalového turnaje Gyzd Cup se uskutečnil dne 10.7.2021 v areálu ZŠ Rovniny. Na dvou venkovních hřištích s rozměry 22×11 metrů se utkalo celkem 12 týmů z Moravskoslezského i Olomouckého kraje. Klasický formát letních turnajů s brankářem a třemi hráči v poli nabídl rychlou a záživnou hru, která ještě vygradovala během vyřazovací části turnaje, kdy se odehrálo několik strhujících zápasů. Nechyběly nepředvídané situace jako příběh Daniela Kostky, zvěčněný v článku níže, ale i neočekávané problémy, se kterými jsme se museli vypořádat. Po zásluze si pohár za první místo odvezl tým Mokrý Banditi, ve kterém se představilo i několik ligových hráčů. Druzí se umístili hráči týmu IBK Aces z Mohelnice a třetí místo vybojovali hráči domácího výběru FBC Hlučín. Příjemným zpestřením turnaje byly vyhlášené burgery z místního podniku Jelibo.

Medailisté

Kdo s tím přišel, gyzde?

Vznik Gyzd Cupu? Na rovinu přiznáváme, že to byla punková akce zrozená měsíc před konáním turnaje, tedy na začátku června 2021 a to na zahrádce v hospodě Točna 34, jak jinak než v Hlučíně. Jako první s myšlenkou letního florbalového turnaje přišel Lukáš Tomíček. V sestavě společně s Tomášem Teskou, Radkem Mohelníkem a Markem Kalabzou se začaly rýsovat první nápady na provedení a obsazení turnaje. Jedním z prvních úkolů bylo vymyslet název turnaje. Muselo to být něco ryze prajzáckého, objevovaly se návrhy jako Pěrun Cup, Prajz Cup (tehdy nohejbalový turnaj), ale nakonec jednoznačně zvítězil nápad Marka “Gyzd Cup“. Přesně to vystihuje naše dobromyslně záškodnické úmysly a vypečené nápady.

Ohlédnutí zpět

Během jednoho měsíce se podařilo zorganizovat plnohodnotný florbalový turnaj, který zpětně, i za přispění nádherného počasí, hodnotíme velmi pozitivně. Věříme, že se nám v dalších letech podaří Gyzd Cup postupně rozšiřovat a najde si své stabilní místo v nabitém kalendáři letních florbalových turnajů. V budoucnu bychom rádi turnaj přesunuli na štěrkovnu a využili tak nesporné výhody areálu, který se přímo nabízí ke konání podobných událostí.

Poděkování

Rozhodně zde musíme poděkovat všem lidem podílejících se na organizaci turnaje. Rád bych zmínil dobrovolníky, kteří se obětovali a dorazili pomoct se stavěním nebo bouráním hřiště, pomohli s provozem stánků s občerstvením, obsluhou časomíry, focením, přípravou webových stránek, zároveň rozhodčím, divákům, krásné zdravotnici a samozřejmě i všem hráčům! Poděkování patří také ZŠ Rovniny za poskytnuté prostory a oddílu FBC Hlučín, bez kterého by turnaj nikdy nemohl vzniknout.

Neuvěřitelný příběh Daniela Kostky v kostce

O největší událost prvního ročníku turnaje se postaral Daniel Kostka. Hned na začátku si troufám říct, že se příběh stane legendárním a můžu zde také poznamenat, že zapříčinil vznik této rubriky. Kdo ví, možná se o tom někdy natočí film, alespoň pětiminutový. Všechno to vzniklo náhodou, potřebovali jsme do turnaje mít přihlášený sudý počet týmů a jeden do tuctu chyběl. Hráčů bylo k dispozici dostatek, ale nedařilo se sehnat brankáře, který by tým doplnil. Snažil jsem se volat všem známým, i mi neznámým brankářům, bohužel neúspěšně. Pochopitelně, je léto… až jsem ze zoufalosti oslovil dva dny před turnajem florbalového kmotra, celému florbalovému světu známého Thomase Plačka, který má seznamy všech lidí, kteří se kdy dotkli florbalové hokejky nebo míčku. Obdržel jsem poměrně obsáhlý seznam brankářů s doporučením napiš Danielovi Kostkovi, spolehlivý a šikovný brankář, chytal u nás, když mu bylo patnáct, teď mu bude kolem devatenácti”. Inu, tak se také stalo, našel jsem na sociální síti Daniela Kostku, s poznámkou: Má rád florbal. Okamžitě mi v hlavě proběhlo “trefa do černého”. Po pár minutách od položení otázky, jestli nemá zájem zachytat si na florbalovém turnaji v Hlučíně, přišla odpověď “Zdarec, to zní dobře. Upřesnil jsem pár detailů, ze kterých vyplynulo, že musí dojet ze Vsetína. Jen ze zvědavosti jsem na to upozornil Thomase, který mi s ledovým klidem řekl, “jooo, on se kdysi někam přestěhoval”. Tohle docela dávalo smysl.

Až nadešel ten velký den, 10.7.2021. Všechno vypadalo slibně, Daniel Kostka se ráno skutečně objevil na hřišti, tým byl kompletní. Pak se začaly dít zajímavé věci, na turnaj se přišla podívat významná osobnost. Ano, tušíte správně, nebyl to nikdo jiný než THOMAS Plaček PhD., alias Pan Florbal Hlučín. V očekávání znovushledání se se starým známým nakráčel sebevědomě za Danielem Kostkou, oblečeným v brankářském úboru, a pozdravil ho. S politováním musím říct, že jsem této události nebyl přítomen. Když Daniel sejmul brankářskou masku z hlavy, setkaly se okamžitě dva nechápavé a nevěřícné pohledy dvou lidí, kteří se vidí poprvé v životě. Co se dělo v tu chvíli nevím, ale vybavuji si moment, když za mnou přišel Thomas Plaček a snažil se mi vysvětlit, že ten brankář, kterého jsem sehnal, není Daniel Kostka nebo minimálně ne “ten” Daniel Kostka. V tu chvíli jsem zrovna byl zainteresován zápasem s Kravařskými Esy a Tomášovo několikanásobné naléhání mě ze zápasu neodkázalo vytrhnout, takže jsem jej odbyl s komentářem “hlavně, že přijel”. Po zápase se za mnou vrátil a zkoušel mi vysvětlit co se stalo. “To není Daniel Kostka, Tomáš!”. “Jak není, vždyť jsem mu psal, je to Daniel Kostka”. “Hej Tomáš, já jsem ho nikdy předtím neviděl, to je úplně někdo jiný”.

Celá situace se vyjasnila až při rozhovoru se samotným Danielem. Zjistili jsme, že všechno zapříčinila shoda jmen, ale situace je o to zajímavější, že oba Danielové hrají florbal. A nejen to, napsal jsem úplně cizímu člověku, který nejenže hraje florbal, ale je to také brankář! Navíc ze Vsetína, což je pořád v rozumné vzdálenosti od Hlučína. Všechny tyto náhody podtrhuje i věk, který je u obou podobný a neměl jsem tak žádný důvod pochybovat. Hodí se smeknout před Danielem ze Vsetína za to, že přijel na florbalový turnaj vzdálený sto kilometrů, kde navíc nikoho nezná. Když z turnaje v odpoledních hodinách odjížděl, rozloučil se po valašsku: “Valim dom, majte sa ogaři“. Na závěr chci Danielovi poděkovat, že přijel, odchytal turnaj a zpestřil první ročník Gyzd Cupu. Rádi tě v Hlučíně uvidíme příští rok znova. Mimochodem bychom touto cestou mohli pozdravit také druhého Daniela Kostku, který pravděpodobně vůbec netuší co se stalo, ale budeme rádi, když se k němu tyto informace donesou.

Místo konání

Cihelní 1417, 748 01 Hlučín

Areál hřiště ZŠ Rovniny.

V areálu je k dispozici zdarma beach volejbal, basketbal, nohejbal šatny a sprchy, umělka pro fotbal.

Máte nějaký dotaz, napište či zavolejte nám.

+420 605 711 409

gyzdcup@gmail.com

Partneři

Sledujte nás na sociálních sítích!

#GyzdCup